2018-08-24 13:33Nyheter

Fler vill läsa kriminologi på gymnasiet

Är du Sveriges nästa GW?Är du Sveriges nästa GW?

Allt fler unga visar intresse för kriminologi i sitt gymnasieval. Ämnet består av mer än mystiska mordgåtor vi ser i kriminalserier, deckare och relaterade podcasts - det finns en hel vetenskap bakom.

Det ökade intresset finns både hos gymnasieskolorna och hos eleverna själva. Sökningar på “kriminologi”/”kriminolog” på gymnasium.se har ökat med 239% det senaste året och flera skolor erbjuder profilen kriminologi inom högskoleförberedande program. Ämnen som sociologi och psykologi är särskilt centrala för den som vill bli kriminolog. Det finns många intressanta aspekter av detta trendiga ämne. Läs mer här!Om gymnasium.se

gymnasium.se är Sveriges största söktjänst för gymnasieskolor, med i genomsnitt 200 000 besök i månaden. På gymnasium.se finns samlad information om Sveriges alla gymnasieskolor. Bakom gymnasium.se står Educations.com Media Group, som även driver söktjänsten Studentum.se.