2018-04-16 13:41Nyheter

Yrkesambassadör Melanie - djurskötare!

Yrkesambassadör Melanie - djurskötareYrkesambassadör Melanie - djurskötare

Nästa yrkesambassadör är djurälskaren Melanie! Melanie läste på gymnasiet naturbruksprogrammet med inriktning djur och idag jobbar hon på en fårfarm! Hon berättar för oss om sin utbildning, jobbsökande och om sitt nuvarande yrke.

Melanie har alltid haft ett stort intresse för djur. Men inför gymnasievalet kände hon att hon inte riktigt visste vad hon skulle läsa. Efter ett besök gymnasiemässan i Stockholm kunde Melanie bestämma sig för naturbruksprogrammet. 

Läs hela artikeln här! 


Om gymnasium.se

gymnasium.se är Sveriges största söktjänst för gymnasieskolor, med i genomsnitt 200 000 besök i månaden. På gymnasium.se finns samlad information om Sveriges alla gymnasieskolor. Bakom gymnasium.se står Educations.com Media Group, som även driver söktjänsten Studentum.se.