Pressrum

Följ Gymnasium.se

5 verktyg som hjälper dig med plugget

Pressmeddelande   •   Nov 23, 2017 11:09 CET

5 Smarta digitala verktyg

Att rulla upp ur sängen och ta sig till skolan i det snötäckta höstmörkret kan vara en tuff kamp.
Det ökända höstmörkret gillar att konsumera din energi, vilket gör att glosorna blir svårare att memorera, minnestekniken sviktar och presentationerna blir tröttare. Som tur är så finns det ljus i mörkret.

Med hjälp av några smarta digitala verktyg kan du sätta krydda på dina skoldagar och få struktur på dina arbeten. Vi på gymnasium.se har smalat 5 tips på några produktiva och ovanliga verktyg som hjälper dig och dina kompisar att plugga mer effektivt! 

Lär våra 5 tips här! 

Gymnasium.se är Sveriges största söktjänst för gymnasieskolor, med i genomsnitt 200 000 besök i månaden. På Gymnasium.se finns samlad information om Sveriges alla gymnasieskolor. Bakom Gymnasium.se står Educations Media Group, som även driver söktjänsten Studentum.se. 

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera