Pressrum

Följ Gymnasium.se

Idrotterna du inte visste fanns på gymnasiet

Nyhet   •   Okt 24, 2017 10:30 CEST

Idrotterna du inte visste fanns

Konståkning eller skidor på gymnasiet?

Håller du på med någon idrott? På många gymnasieskolor kan du kombinera ditt program med en idrottsutbildning eller idrottsprofil och på så vis utöva din sport på skoltid. Och det erbjuds en rad spännande idrotter runtom i landet - här är listan på idrotterna du inte visste fanns som skolval!

Det finns flera hundra idrottsutbildningar man kan välja på gymnasieskolor över hela Sverige. På vissa skolor kan du läsa nationella idrottsutbildningar NIU, dessa syftar till att framstående unga idrottare ska få utöva sin idrott på skoltid och genom teori och träning uppnå elitnivå. Ett fåtal skolor är Riksidrottsgymnasier och erbjuder idrottsutbildningar för dig som är riktigt duktig inom din idrott och vill nå en internationell elitnivå.

Många skolor har också idrottsprofiler som du kan kombinera med något, några eller alla skolans program. Ofta strävar skolan efter att i så stor utsträckning som möjligt kunna erbjuda de idrotter som eleverna efterfrågar.

Här är några exempel på andra idrotter som går att läsa under gymnasiet:

Idrott erbjuds också inom Estetiska programmet, i form av dans, samt inom Naturbruksprogrammet, genom ridning.

Sök en idrott du är intresserad av och se ifall du kan kombinera den med din utbildning!

Har du fler exempel? Berätta i kommentarsfältet nedan!

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera